_
Zdraví,  Životní styl

Zelený prášek s příběhem

kratom prášekSlyšeli jste už o kratomu? Pokud ne, nevadí. Tato exotická rostlina si totiž cestu do našich končin teprve dobývá. Tropický strom Mitragyna specioza, známý pod názvem kratom, pochází z jihovýchodní Asie a podobá se kávovníku. A jakkoliv je kratomu v této oblasti připisován významný terapeutický účinek na zdraví, u nás (zatím) za lék považován není. Objednat ho můžete v e-shopu s příznačným jménem Rajkratomu.cz.

Domorodci žvýkali listy kratomu

Kdysi dávno domorodí rolníci při těžké práci na přímém slunci žvýkali listy kratomu, aby tak velkou fyzickou zátěž vydrželi. Také asijští léčitelé na tuto bylinu spoléhali. Podle legendy byl dokonce za vhodného ženicha považován jen takový muž, který kratom užíval. Znamenalo to totiž, že je vitální a pracovitý.

Kratom obsahuje řadu alkaloidů, z nichž některé údajně zmírňují bolesti. Ačkoli ho moderní medicína jako lék neuznává, výzkum této zajímavé rostliny je v popředí zájmu.

 

Bílý, zelený, žlutý nebo červený?

Kratom může mít 4 barvy listů, a to zelenou, červenou, žlutou a bílou. Přesněji řečeno, jde pouze o zbarvení stonku a žilek, kterých si při podrobnějším ohledání všimneme. K nejvyhledávanějším patří červený kratom. Žlutý nebo také zlatý vzniká křížením bílého a červeného nebo bílého a zeleného. Bílý má tu zvláštnost, že se listy sklízejí v době, kdy jsou ještě mladé. Zelený kratom pochází ze stromu, který je už vyzrálý. Nenechte se ale zmást! I když existují tyto čtyři varianty kratomu, prášek má ve skutečnosti pokaždé zelenou barvu, která se může lišit sytostí a odstínem. Kvalita se liší také podle toho, kde strom vyrůstal. Jiné podmínky jsou na Borneu, jiné v Thajsku nebo na Bali.

Kratom jako čaj, tablety nebo kapsle

Z prášku kratomu můžete připravit běžný nápoj rozmícháním ve studené vodě. Výluh vznikne, když se drcené listy zhruba 20 minut vaří ve vodě a pak se scedí. K dostání jsou také kapsle nebo tablety. Ty ale bývají málo dostupné. Kratom se nesmí užívat se žádnými léky a ani v kombinaci s drogami. Není určen pro těhotné a kojící ženy.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *