_
Cestování

Výlety po České republice – Středočeský kraj

Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik je v České republice takových památek. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme 3 zajímavé zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

Hrad Týřov kdysi býval mohutný a majestátný. Dnes z něj zbyly trosky, ale i z těch můžete poznat, že šlo velký hrad. První písemná zmínka o hradu Týřov pochází z 20. září 1249. Před 771 lety pobýval na hradě král Václav I. a jeho syn Přemysl s družinou k hradu přijel, aby požádal o milost. Král je nechal zajmout. Zřícenina hradu Týřov se nachází na západ od Berouna. Blízko je obec Skryje. Na zříceninu Týřova si musíte udělat procházku lesy. Procvičíte si fyzičku, užijete si návštěvu a čeká vás také nádherný výhled. Týřov byl jednou z nejpovedenějších tvrzí v celé Evropě. Dobýt ho bylo velmi nesnadné.

Hrad Sion si takové slávy neužil. V letech 1426-7 byl postaven jako rezidence husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Už o 10 let později byl dobyt královským vojskem a poté zanikl. Nicméně trvalo 4 měsíce, než byl hrad dobyt. Patrně v obraně značně posloužila děla. Sion byl jeden z prních hradů (bašt), kde bylo možné děla využít. Zříceninu hradu Sion najdete ve snadno dostupném terénu jižně od Kutné hory, poblíž obce Chlístovice. Některé části jsou popsané cedulemi, abyste se lépe zorientovali a dokázali si představit, jak mohl hrad vypadat.

Zříceninu hradu Michalovice najdete hned u Mladé Boleslavi. Hrad byl vystavěn na kopci nad řekou Jizerou. Zhruba v polovině 12. století přijal český král Vladislav do svých služeb lužického válečníka Markvarta. Markvart se patrně velmi osvědčil, protože byl králem odměněn a získal do držení rozsáhlé pozemky. On a jeho potomci si na těchto pozemcích vybudovali řadu hradních sídel, založili vsi a dvory. Hrad Michalovice byl postaven ke konci 13. století. Zhruba 200 let byl využívaný a udržovaný. V 16. století spustl. Ale dochovala se značná část hradu.

44 Komentářů

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *