_
Bydlení

Vsakování srážkové vody pomocí srážkových modulů

Každý zajisté máme jiný názor na to, jak by se mělo nebo mohlo zacházet s dešťovou vodou. Jeden ji využije na zalévání, jiný zalévat nepotřebuje, tak nechá vodu vsáknout a tím posílí spodní vody, kterých výrazně ubývá.

Budeme se věnovat vsakování vody, které, v současné době, vyžaduje česká legislativa. Všechny novostavby a někdy i rekonstrukce mají v podmínkách stavebního úřadu stanovenu povinnost likvidovat srážkovou vodu na svém pozemku. Stavebníkům se to mnohdy nelíbí, ale důvody jsou zřejmé a logické. Zamezí se přetěžování kanalizační sítě a čističky odpadních vod.

Při prudkých deštích bývá rychlý odtok vody důvodem povodňových stavů, hlavně na dolních částech vodních toků.
Nebo hrozí, že voda z vašeho pozemku, vyplaví souseda a tomu se to zajisté nebude líbit.

K vsakování srážkové vody se dlouhá léta používají trativody ze štěrku, geotextilie a drenážového potrubí. Fungují skvěle v dobře propustných půdách, ale jejich čištění, schopnost okamžitě přijmout velké množství vody a dlouhodobá funkčnost je na tom hůř.

Vsakovací tunely a vsakovací bloky jsou zaručeně vhodné pro vsakování srážkové vody, hlavně jejich okamžitým volným objemem, kam se může voda při prudkém dešti hned nalít přímo z potrubí od okapových svodů. K udržení jejich dlouhé životnosti je třeba zajistit čištění dešťové vody od mechanických nečistot.
U rodinných domů se nejčastěji využívají vsakovací tunely. Mohou být využity samostatně nebo jako přepad z akumulační nádrže.

Nejdůležitější je správný návrh vsakovacího objektu a s tím vám jistě poradí na www.destovenadrze.cz.

VSAKOVACÍ TUNEL GARANTIA

Vsakovací tunel GARANTIA (ve variantě 300 l nebo Twin 600 l) je nejpoužívanější modul k rodinným domům. Obsypává se štěrkem a používá se také geotextilie. Dá se sestavit do libovolného počtu řad.

VSAKOVACÍ BLOK RAINBLOC COMPACT 300 L

GRANTIA RainBlock je nový model osvědčeného vsakovacího bloku německého výrobce GRAF.
Do podloží, které je hůře propustné pro vodu je vhodné instalovat pouze jednu vrstvu bloků. U propustnějších podloží je možné objekt poskládat do více vrstev. Vsakovací bloky se obsypávají štěrkem a balí do geotextilie ze všech stran včetně dna.

65 Komentářů

  • Soutěž

   Máme baráček se zahradou, ten chceme teď kupovat. Skalku sem si vytvořila, ňáké stromečky zasadila s mužem . V plánu je rekonstrukce plotu a zahrady. Na zahradu se těším, i když práce bude dost. Můžu tam být od rána, do večera 🍀.

 • Šárka Macková

  Máme dům velkou zahradu a pole ,ráda bych vyřešila s manželem právě vodu na zalévání ,máme studnu ale voda se ztrácí

 • Soutěž

  Máme zahradu v rekonstrukci, je potřeba dovést dobrou úrodnou hlínu, jelikož je tam skála. Okolo schodiště chci skalku,nad schodiště skleník a za ním dlouhý asi 10 metrů záhon široký 2 metry. Zbytek je zatravněný, nějaké posezení by se tam hodilo

 • Soutěž

  Máme zahradu a úprav by tam bylo potřeba dost. Do příštího roku chci pod terasou vybetonovat a přírodně jen v kamenu vyzdít místo pro květiny. Nyní je mám jen tak v zemi a zahradničí mi tam věčně krtci a hryzci. Takže chci něco, čím se mi neprovrtají.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *