_
Zdraví

Vbočený palec – hallux valgus

Jak vzniká vbočený palec (hallux valgus) a jak ho léčit? Díky ochablým svalům a špatné obuvi se může každý z nás dočkat vbočeného palce. Kloub je vystouplý od nohy ven a palec směřuje k ostatním prstům na noze. Nevypadá to moc hezky a navíc to dost bolí. Na podobné zdravotní problémy existuje prevence, ale dá se leccos dělat i se vzniklým problémem.

Deformace chodidla různého druhu, například plochá noha, kladívkové prsty, zborcení klenby, vbočený palec, vbočené paty apod., nastávají tehdy, není-li zatížení chodidla rovnoměrné. Pokud víte, že boty po čase nošení různě sešlapujete, je u vás velká pravděpodobnost, že se nějaké z deformací chodidla v pozdějším věku dočkáte. V takovém případě je na místě prevence v řádné péči o chodidla. Výbornou prevencí jsou Adjustační ponožky. Ty se nosí pouze v době, kdy chodidla odpočívají. Díky speciálním oddělovačům prstů se zlepšuje cirkulace krve, prsty zůstávají ve správné poloze, nohám se uleví, méně bolí… Další důležitá věc v prevenci je správná obuv a používání více druhů obuvi s různou výškou podpatků, různým stylem, aby se chodidlo nezatěžovalo pořád stejně v jednom páru obuvi, ale aby se zátěž co nejvíce měnila a střídala.

Když už se musíte s deformací ve stylu vbočeného palce vypořádat, jsou kromě operace i další alternativy. Rehabilitace celého těla, pomocí Dornovy metody, je nejúčinnější a hlavně trvalé řešení vbočeného palce, ale i jiných deformit. Když si pomocí jednoduchých, pravidelných cvičení srovnáte postoj těla, následně zapracujete na vbočeném palci, pak se problém už nebude vracet. Důležité je začít s rehabilitací hned, jakmile si všimnete, že se vám palce u nohou stáčejí dovnitř k prstům. Obvykle za to mohou vbočené paty. Ty poznáte tak, že po pár měsících máte podrážky sešmajdané na vnitřní straně paty. I toto vyřešíte vhodným cvičením právě Dornovy metody.

Dobré je rehabilitaci kombinovat s vhodnými korektory. Což můžou být právě i zmiňované Adjustační ponožky, které nohu a prsty uvolní a drží prsty ve správném postavení.

Reklamní článek

4 Komentářů

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *