_
Rady

Stojánek na vánočního františka

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejkrásnějšími svátky roku. Pohoda, rodina, pohádky, dobré jídlo, ale také dárečky a spousta vánočních tradic – lití olova, pouštění lodiček se svíčkou vyrobených ze skořápek vlašských ořechů, krájení jablka a mnoho dalších. Mezi jeden z nejstarších zvyků patří i pálení vánočního františka – malý voňavý kužel vyráběný z pomletého dřevěného uhlí (nejčastěji z lípy), kadidlové pryskyřice a vonné složky.

Tradice stará několik set let

Tato tradice v našich končinách vznikla již před více než 300 lety, avšak její původ sahá mnohem dále, kdy vykuřování obydlí mělo dům očistit od negativní energie, nemocí a chránit před zlými duchy. Má člověku pomoci povznést se nad pozemské žití a užít si duchovno přítomného okamžiku. V dnešní době máme na výběr ze spousty krásných vůní (vanilka, skořice, borovice a mnoho dalších), které dokážou o něco více podtrhnout kouzlo vánočních svátků a navodit doma příjemnou atmosféru.

Pálení vánočního františka patří v mnoha domácnostech mezi důležitou a krásnou tradici a rituál.

Kam františka položit?

V minulosti se tyto voňavé kuželíky v rodinách pokládaly na pece a nechávaly se na nich hořet, dnes však ve většině domácností tato varianta nepřichází v úvahu, neboť klasickou pec má dnes doma málokdo a každý rok přichází otázka, kam františka umístit, aby se zabránilo nějaké nehodě.

Stojánek je velmi praktický

K tomuto účelu velmi dobře poslouží praktický stojánek na františka, který může být i součástí vaší krásné dekorace někde na parapetu okna nebo přímo na vánočním stole u adventního věnečku. Je jen na vás, kde pro svůj stojánek najdete místo, kde se vám bude nejvíce hodit. Určitě ho ocení jako dáreček i vaše okolí, pro které je právě tento zvyk neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Již se nebudete muset obávat poškození vašeho vybavení, ale v klidu si můžete spolu s rodinou užívat příjemnou rozlínající se vůni. 

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *