_
Životní styl

Příznivé účinky vína

Nejstarší zmínky o použití vína jako medikamentu byly nalezeny na egyptských papyrech a sumerských tabulkách pocházejících z 22. století před naším letopočtem. Avicenna byl středověký perský filozof, lékař a polyhistor, byl si vědom některých zdravotních účinků vína. Svazoval jej ale Korán, který zakazoval pití alkoholických nápojů, a tak musel omezit použití vína pouze pro dezinfekci ran.V Mathioliho herbáři z roku 1562 stojí, že víno jest krev země. Pije-li se střídmě, vzbuzuje chuť k jídlu, napravuje zažívání a zlepšuje prokrvení všech orgánů. Kdo má slabý žaludek, ať si ráno ohřeje doušek vína, vsype do něj špetku pepře a to vypije.

Ve středověku se užívalo velké množství léčivých vín a koncem 19. století mohli lékaři některé druhy vín předepisovat, byly hrazeny lékařskou pojišťovnou. Víno využívá i čínská medicína, léčivá vína se připravují často s příměsí bylin jako je žen-šen, zázvor a lotos.

Ještě koncem dvacátého století byla jako medikament v maďarských lékárnách běžně dostupná neprokvašená esence z tokajských cibéb. V ČR bylo poslední víno uvedeno v lékopisu z roku 1954.

V současné době je mnohými studiemi prokázáno, že víno má skutečně léčivé účinky. Je však nutné pít víno kvalitní od zkušených a léty prověřených vinařů jako jsou třeba ti z www.vinolipa.cz . Ti vám dodají takové víno, ze kterého vás druhý den nebude bolet hlava, a ze kterého nepálí žáha.
Jestliže se rozhodnete užívat víno jako lék, je třeba s ním jako s lékem zacházet. Pro ženy je dostačující jedna sklenice vína denně, muži díky jejich rychlejšímu spalování alkoholu si mohou dát sklenice dvě.

Víno působí povzbudivě, zmenšuje napětí, strach úzkost, díky němu se v mozku uvolňuje hormon štěstí serotonin. Alkohol zvyšuje vylučování moči, proto je třeba před pitím vína vypít dostatečné množství vody. Alkohol také mírně zvyšuje krevní tlak, rozšiřuje cévy a snižuje krevní srážlivost, zlepšuje průtok krve cévami, proto se víno doporučuje jako prevence srdečních a cévních onemocnění a na snížení cholesterolu v krvi. Víno působí také jako silný antioxidant a protizánětlivý prostředek. Pitím vína chráníte svůj mozek. Víno obnovuje mikrobiom, má nebiotický i probatický efekt. Obsahuje totiž široké spektrum bakteriálních kmenů, které přežívají průchod kyselým prostředím úst a žaludku a dokážou se uchytit až ve střevech. O tomto účinku vína se ví málo. Většina komerčně prodávaných probiotik se neuchytí nebo je zničena při cestě do střeva. Je všeobecně známo, že zdraví mikrobiomu odráží naše celkové zdraví fyzické i psychické.

Rozhodnete-li se pít víno pro své zdraví, doporučuji vám navštívit jedno z těchto míst. Koupíte tam kvalitní vína ze zmíněného vinařství a určitě budete spokojeni.

Na závěr upozornění. Kdo se někdy léčil ze závislosti na alkoholu, tak by se měl vyhýbat i vínu nebo zvolit víno nealkoholické.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *