_
Domov

Pojištění majetku a odpovědnosti se vyplatí

Přestěhovali jsme se do většího města. Byt jsme si pronajali. V nájemní smlouvě byl požadavek, abychom uzavřeli pojištění domácnosti, tedy pojištění majetku a odpovědnosti. Takže případné škody, které bychom způsobili, by hradila pojišťovna. Pojištění odpovědnosti obvykle platí pro celou rodinu a krytí bývá v milionech.

Agentky z pojišťovny jsem se ptala na několik zásadních věcí. Kdo z členů domácnosti se do pojistky zahrnuje, do jaké výše a za jakou cenu může být pojištění uzavřeno, zda se na případné škodě budu muset nějak podílet apod. Zajímal mě i rozdíl za pojištění v minimální a maximální částce, kde se ukázalo, že rozdíl v ceně není nijak výrazný a pojistit naši rodinu na maximální možnou částku nás nezruinuje. A kdyby se opravdu něco stalo, bude krytí v řádech milionů dostatečné. Musím říct, že jsem od uzavření pojistky klidnější například při nákupech v obchodech s malým dítětem. Dřív mě jímala hrůza, když jsme procházeli kolem regálů plných rozbitného zboží, kdy jsou mnohdy sklenice alkoholu vyskládané až do úplného okraje a zvlášť v menších obchodech se jim nevyhnete. Občas podezřívám obchodníky, že je mají tak nebezpečně vyskládané záměrně. Třeba si říkají, nekoupí, ale možná něco rozbije, tak bude tržba :-).

Teď vím, že pojišťovna uhradí celou škodu a můžu se při nákupech víc uvolnit. Když dítě vysklí okno míčem, zničí kamarádovi půjčené kolo apod., pojišťovna škody uhradí. Platí to vždy v případě, kdy někdo z naší domácnosti způsobí škodu jiné osobě. Pokud si synové navzájem rozbijí mobil, mají smůlu a budou bez mobilů 🙂 Na škody způsobené členy domácnosti navzájem se pojištění nevztahuje.

Sjednané pojištění odpovědnosti je velkou úlevou. Každý stres a starost, které můžeme hodit za hlavu, jsou v dnešní době velkým plusem. I tak zůstane řada dalších starostí, se kterými se budeme muset potýkat. Dalším rozšířením pojištění odpovědnosti je takzvané připojištění odpovědnosti pro zaměstnance. Tímto pojištěním se můžete krýt v případě škod, které způsobíte vašemu zaměstnavateli. Často podobná připojištění využívají řidiči z povolání, nebo řidiči, kteří využívají pracovní automobil. Ale třeba i při naskladňování v obchodě stačí někdy chvilička nepozornosti a převržené zboží je na odpis. Dávno pryč jsou doby, kdy se zaměstnanci v případě zavinění škody nic nestalo, dnes obvykle musí veškerou způsobenou škodu uhradit formou strhávání menších částek ze mzdy. Když je ale člověk připojištěný, škodu uhradí pojišťovna a mzda neubyde.

Pojištění obecně vnímám jako velkou pomoc. Kdysi jsem pro jednu nadnárodní pojišťovnu pracovala. Vždy je důležité promyslet dopředu, co od pojištění potřebujeme a na vše se optat.

Oproti oné dávné minulosti dnes můžete snadno a rychle sjednat pojištění online. I já jsem toho využila. Na stránkách pojišťovny jsem nechala svůj telefon, agentka z pojišťovny mi následně zavolala, vše jsme domluvily během pár minut po telefonu. Smlouvu mi poslala e-mailem. Já si ji vytiskla, podepsala, naskenovala a poslala e-mailem zpátky. Zvolila jsem platbu jednorázovou na celý rok. Pojistka začala platit od první půlnoci, ale já měla asi 14 dní na úhradu. Později mi pak poštou přišlo potvrzení o uzavřené smlouvě. Pokud nemáte tiskárnu a skener, není problém domluvit zaslání smlouvy poštou a poštou zase odeslat nazpět. Stejně tak je možné zvolit platbu na kratší čas, než na celý rok najednou.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *