_
Rady

Merino vlna zahřeje i ochladí

Oblečení z merino vlny mohou nosit i lidé s atopickým ekzémem. Oblečení z merino vlny totiž vůbec neznamená, že budete nosit vlněné svetry apod. Merino vlna je v termoregulaci naprosto skvělá a oblečení zpracované moderními způsoby je příjemné a pohodlné.

Struktura vlánka vlny je zcela jiná, než kupříkladu bavlna. Bavlna vlhkost nasaje do sebe. Vlákno merina vlny má vnitřní část, která vodu na sebe naváže a vnější část s lanolinem, která vodu odpuzuje. Vlákno díky tomu funguje dá se říct jako potrubí, které vnitřní částí vlhkost od těla dopraví pryč v podobě páry a vnější část s lanolinem udrží kůži v suchu a teple. Kvalitní bavlněné vlákno nasaje až 20% své hmotnosti, merino vlna i v tomto vítězí, nasaje až 35% své hmotnosti.

Proč je oblečení z merino vlny vhodné pro kojence a děti?

Pokožka kojenců ještě nemá plně rozvinuté termoregulační schopnosti. U malých miminek je tedy velmi důležité nenavlékat je do příliš mnoha vrstev, ani je nechávat málo oblečené. Oblečení z merino vlny je díky svým skvělým termoregulačním schopnostem často využívané jako termoprádlo na výpravy náročné na počasí. Slavný britský horolezec George Herbert Leigh Mallory byl jeden z prvních, kteří vystoupili do osmitisícové nadmořské výšky a pokusili se zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest.  A to několikrát kolem roku 1920. On i členové jeho výprav na sobě měli právě oblečení z merino vlny.

Oblečení z merino vlny se stará o to, aby miminko i větší dítě byly stále v teple a v suchu. V letních měsících naopak merino vlna pokožku ochladí, díky procesům, které ve vláknu odvodem vlhkosti probíhají. I v České republice se vyrábí rostoucí oblečení z merina vlny. Rostoucí dětská body využijete v rozsahu tří velikostí. Oblečení z merino vlny je výborně prodyšné, hebké na dotek a příjemné na nošení. Pokožku chrání před UV zářením. Vlákno je velmi jemné, tenké a pružné. Díky tomu pokožku nedře a nedráždí. Díky své jemnosti a schopnosti udržet pot mimo pokožku je vhodné právě i pro alergiky.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *