_
Šperky

Jedinečné kouzlo tyrkysových šperků

Tyrkys je sám o sobě výjimečný kámen. Zpracovaný do šperků zdobil královny a vládkyně již před několika tisíci lety. Dnes se z tyrkysových šperků může těšit každá žena. Tyrkysový kámen může mít mnoho podob, díky tomu jsou tyrkysové šperky opravdu unikátní a originální.

Podle množství minerálních prvků se mění zbarvení tyrkysu od modré až po zelenou. Když se do barvy kamene zahledíte, barva často evokuje oblohu či moře. Což je jeden z důvodů, proč tyrkysový kámen i barva působí pozitivním, uklidňujícím dojmem. Název tyrkysu vznikl omylem. Když se tento kámen, původem z tehdejší Persie dostal do Francie, mylně se francouzi domnívali, že pochází od turků a dali mu jméno turqois (turecký). V perštině se nazývá ferozah a dodnes je v místě svého prvního naleziště významným drahokamem. Například je národním drahokamem Iránu.

Tyrkysové šperky mají blahodárný pozitivní vliv na psychiku svého nositele i těch, kdo je vidí. Kromě toho jsou dokonalým doplňkem pro tmavé i světlé outfity, hodí se k velmi široké škále barev dalšího oblečení a dokonce se dají skvěle sladit i s dalšími šperky. O tyrkys je třeba dobře pečovat. Tyrkysové šperky ukládejte v krabičce samostatně, nemyjte se  v nich, od potu je opláchněte maximálně vlažnou vodou. Teplo, čistící prostředky, mastnosta, pot by urychlily stárnutí tohoto úžasného minerálu a jiné šperky by ho mohly poškrábat.

Vliv tyrkysu

Nejstarší tyrkysové korálky byly nalezené v Iráku a jejich stáří je odhadováno na 7000 let. Tyrkys byl považován za drahokam bohů a dlouhověkosti. Významným kamenem byl pro mnoho civilizací. Lidé mu přisuzovali a stále to tak je, vlastnosti jako schopnost pohlcovat negativní energii, která by nositeli tyrkysu mohla uškodit. Zároveň velmi čiroký pozitivní vliv na nositele – uklidňuje emoce, přidává pocit spokojenosti, energii, dodává rozhodnost a pomáhá s oboustrannou komunikací apod. Umí toho mnohem více podle typu osoby. Například lidem s výraznější fantazií a tvořivostí ještě dodává víc inspirace. Tyrkysový šperk může být evidentně pouze přínosem.

Reklamní článek, autor redakce Venilafi.

Zahrajte si v moderované soutěži o nádherný tyrkysový náhrdelník s ibeauty.cz, hrajeme do 26.6.2018.

Jeden komentář

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *