_
Zdraví,  Životní styl

Jak začít s otužováním?

Možná se zatajeným dechem sledujete v televizi pravidelné novoroční setkání otužilců, kteří se noří do ledové Vltavy. Říkáte si, že byste to nikdy nedokázali, a třeba vás to ani neláká. Odborníci se ale shodují na tom, že postupné otužování je zdravé. Jak tedy postupovat a na co si dát pozor?

Voda, vzduch, ovšem přiměřeně

Nic se nemá přehánět a pro otužování to platí dvojnásob. Ideální je zkombinovat otužování vodou a zimní venkovní otužování. Začněte tím, že nebudete doma zbytečně přetápět. Když jdete na procházku, vezměte si na sebe tenčí vrstvu oblečení a dopřejte si svižnou chůzi, ta vás zahřeje.

Asi největší změnou a také nejrychlejší cestou k cíli je sprchování se vlažnou a později studenou vodou. Nejlepší je začít od nohou. Těsně předtím než ukončíte běžné mytí a sprchování, mírně snižte teplotu vody a osprchujte si jen chodidla. Po pár dnech přidejte i lýtka, pak stehna. Spolu s tím se snažte, aby voda byla den ode dne o poznání chladnější. Až vám to bude příjemné a zvyknete si, osprchujte si i ruce a nakonec trup. Pokud ovšem trpíte vážnou nemocí nebo kardiovaskulární chorobou, poraďte se nejprve s lékařem.

Nezkoušejte léčbu šokem

Lidí, kteří vlezou do sprchového koutu, zatnou zuby a zkropí se hned napoprvé studenou vodou od hlavy až k patě, není mnoho, pokud vůbec někdo takový je. Ani lékaři tento postup nedoporučují. Pro netrénované a zhýčkané tělo je taková prudká změna teploty nežádoucím šokem. Navíc by vás tato nepříjemná prvotní zkušenost mohla zbytečně odradit.

Otužujte se v rybnících a řekách

Jakmile se na jaře oteplí, zkuste koupání pod širým nebem. Nečekejte, až udeří tropická vedra. V otužování můžete pokračovat i na podzim, až se opět ochladí.

A ještě jedna dobře míněná rada na konec. Vlastně dvě. Nikdy nic nepřehánějte a s nikým se nesrovnávejte. Každý máme své vlastní tempo i způsob, který je pro nás ideální. Někoho láká studená koupel, jiní otužilci chodí na výlety v krátkém rukávu a šortkách, ačkoli rtuť teploměru padá střemhlav směrem k nule.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *