_
Návody

Jak vybrat chůvu pro dítě?

Najít mimořádnou chůvu pro své milované dítě není hračka. Za hlídání dítěte budete platit a určitě chcete, aby se chůva k vašemu dítěti dobře chovala, cíleně rozvíjela jeho schopnosti a navíc si uměla poradit v krizových situacích, které mohou nastat.

1. výběr chůvy podle zkušeností a kvalifikace

Chůva by měla mít s hlídáním dětí již zkušenosti. Ideálně s hlídáním dětí stejného věku, jako je to vaše. Chtějte doporučení z jiných rodin. Velkou výhodou vždy je, když má v tomto směru chůva i pedagogické vzdělání a alespoň zdravotnický kurz. V tomto bodě vám výběr usnadní například agentura na hlídání dětí. Agentury mají obvykle ve svých řadách kvalifikované a prověřené chůvy. Ale i tak buďte pečliví a dobře si prověřte, že avizované předpoklady vybraná chůva splňuje.

2. chůva by si s dítětem měla „lidsky sednout“

Chemie, tón hlasu, to jak člověk vypadá, může váš výběr chůvy nabourat. Vy sice vyberete perfektní kandidátku z hlediska schopností a zkušeností, ale dítě se s chůvou nemusí cítit dobře a v bezpečí. Pak začne hledání nanovo.

I když už máte pocit, že jste oběma body prošli na jedničku a o vašeho miláčka se bude starat výborná chůva, dejte konečnému rozhodnutí ještě čas. Ideální je strávit alespoň první týden s dítětem a chůvou, abyste měli jistotu, že se o dítě stará opravdu klidná, vyrovnaná a pečlivá osoba.

Měla jsem pár chův a v některých případech se chovaly velmi mile a profesionálně, ale nejdéle do tří týdnů vyšlo najevo, že s dítětem nebo dětmi o samotě už to tak profesionálně neprobíhá. Věřím, že kdybych už i tehdy dodržovala pravidlo prvního společného týdne, zjistila bych nedostatky u hlídací paní mnohem dříve. Při společném týdnu nechte chůvě volnost, nijak nezasahujte. Musí umět dítě zvládnout, i když se mu nechce poslouchat.

Někdy je třeba jednat s důrazem, to je v pořádku. Co by v pořádku nebylo, kdybyste u chůvy zahlédli náznaky agresivity, hysterii v hlase apod. V takovém případě neváhejte, nedávejte další šanci a hned chůvu vyměňte. Čím déle bude chůva s dítětem, tím více taková negativa budou patrná a to je jedna z věcí, které se chcete určitě vyhnout a dítě podobnému jednání nevystavovat.

Spolehlivým ukazatelem kvalit chůvy je samozřejmě vaše dítě. Pokud se na chůvu těší a vrací se k vám v dobré náladě, učí se nové věci a vidíte u něj pozitivní růst (v závislosti na věku dítěte), pak jste si vybrali skvěle a takové chůvy se držte zuby nehty.

Autorka článku: Eva Králová

Jeden komentář

  • Katka

    Dobrý den, naprosto souhlasím s prověřením chůvy a přijde mi i velmi dobré s ní a dětmi strávit nějaký ten čas, aby člověk poznal jak se k dětem chová a jak na ni reagují děti. Mě se líbí aplikace na vyhledávání tetiček na hlídání, když třeba zruší hlídání babička.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *