_
Domácí mazlíčci

Jak v létě pečovat o domácí mazlíčky

Léto má svoje specifika. Především je celkově vyšší teplota. A je třeba přizpůsobit pitný režim a ochranu před horkem a přehřátím u lidí, a ještě více u domácích mazlíčků. Stále přístupná voda na pití je jednou z věcí, které pro svoje více či méně chlupaté mazlíčky můžete udělat.

Psi i kočky
mají špatnou termoregulaci. Ochlazují se jen dýcháním. Nejhůř jsou na tom plemena psů s kratšími čumáky. Jde o mopsy, buldočky, pekingské palácové psíky, shi-tzu, šarpeje, boxery, bostonské teriéry, bordeauxské dogy a grifonky. Běžná teplota domácích mazlíčků je 38-39°C. Pokud je okolní teplota výrazně nižší, ochlazování jazykem zpravidla postačí v ochraně proti přehřátí. Pokud je ale venkovní teplota podobná nebo dokonce vyšší, mazlíčci si sami neporadí. V takovém případě je potřeba psy i kočky chladit. Umožnit jim volný přístup do chladnějších částí domu či bytu, například do sklepa, nechat jim k dispozici bazén, ochladit je mokrým ručníkem, nebo namočením tlapek, čumáku apod.

Pozor na boudy venku. Pokud jsou z kovových částí, ty se v horku rychle rozpalují a pobyt v boudě může být v parných letních dnech pro pejska velmi nebezpečný. Stejně jako v autě. I když utevřete okénko, auto je zvlášť na sluníčku hned horké a je to nesnesitelné pro lidi s dobrou termoregulací, natož pro mazlíčky, kteří jsou na tom s ochlazováním hůře. Takže nenechávejte v autě pejsky vůbec.

Pokud krmíte granulemi, je třeba myslet na to, že krmení je suché a psi i kočky potřebují stálý přísun čisté vody. Nejen doma, ale i na výletech a procházkách. Pokud jedete na cesty nebo jdete na procházku ven, berte sebou vodu a misku na pití i pro vašeho pejska nebo kočičku. Ať nemusí z nouze pít vodu z potoků, kaluží nebo dokonce slanou mořskou vodu. Vše může být nebezpečné pro trávicí systém mazlíčka. Nejen díky nejrůznějším mikroorganismům, ale zvláště pak slaná voda má projímavé účinky a je třeba ohlídat, aby ji nepili vůbec.

Přes léto mnohem častěji narazíte na nějrůznější parazity. Především blechy a klíšťata. Nezapomeňte tedy na antiparazitika v podobě obojků a sprejů. Přizpůsobte létu i venčení. Neberte pejsky na procházku v nejteplejší části dne, ale na chvíli ráno a na delší procházku raději až v podvečer, kdy už je sluníčko schované a venku chladněji. Stříhání na krátko se na léto nedoporučuje. Naopak delší srst zvíře pomáhá chránit před přehřátím.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *