_
Návody

Jak si vybrat správnou přikrývku

Podle statistik přibližně jednu třetinu života prospíme. Je to poměrně dlouhá doba, a tak bychom se měli postarat o to, aby byl spánek co nejkvalitnější a abychom se cítili co nejlépe. Naprostou samozřejmostí je kvalitní postel. A k té patří i odpovídající vybavení. Můžete mít sice nejlepší matrace, nastavitelné rošty a nádherně široké lože, ale bez kvalitních přikrývek, polštářů a povlečení se neobejdete.
Výběr těchto nezbytností je třeba přizpůsobit několika faktorům. První je velikost. Pokud vybíráte přikrývku pro partnera, který měří dva metry, klasický rozměr 140×200 cm mu stačit nebude. V tomto případě volíme prodloužený rozměr. Například 140×220 cm. Vybrat si můžete deky, které jsou pro jednoho člověka. Pokud se rádi tulíte s partnerem pod jednou peřinou, jsou velmi oblíbené tzv. francouzské přikrývky, kdy rozměr těchto přikrývek volíme od velikosti 200×200 po 220×240 cm pro dlouhány.

Dalším faktorem (velmi důležitým), je materiál. Kromě klasického peří si můžete vybrat z celé škály jiných náplní, přesně podle toho, co od vaší peřiny očekáváte. Pokud máte rádi teplo a nechcete se zrovna potit pod těžkou duchnou, ideální je ovčí vlna nebo mikrovlákno. Mají výborné izolační vlastnosti, a přitom jsou lehké a neomezují spáče v pohybu. Tyto deky jsou vhodnější do chladnějšího podnebí nebo pro zimu, protože se vyznačují větší gramáží.

Letní deky bývají vyrobené z tvz. dutého vlákna – 100% polyesteru, který je lehký a příjemně prodyšný. Pokud ale nechcete pořizovat speciálně deky na zimu či léto, jsou k dispozici i DUO deky. Dvě lehké prošívané deky, které jsou spojené tkaničkou nebo druky. Na zimu spojíte, na léto rozdělíte.

Velmi důležité je i to, pro koho je přikrývka určená. Pokud je dotyčný alergik, musíme výběru věnovat daleko větší pozornost. Materiál v takové přikrývce musí být pratelný při vyšších teplotách, aby se mohli účinně zlikvidovat roztoči a stopy prachu. Ideální jsou umělá vlákna, jako již zmiňovaný polyester, který bývá obohacený o výtažky z aloe vera zaručující delší antibakteriální účinek. I tyto deky lze zakoupit v provedení letní a zimní.

Některé přikrývky v sobě mají vetkaná tenká karbonová vlákna, která odvádí statickou elektřinu z těla a tím pádem působí antistresově a relaxačně. Spánek je tak daleko klidnější a vy ráno vstáváte odpočatější a uvolněnější. A když budete chtít poradit i s výběrem povlečení, informace najdete na magazínu Venilafi v článku Jak vybrat správné ložní povlečení.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte, lajkujte, komentujte… 🙂

Autor: Martina Šlejtrová

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *