_
Rady,  Zdraví

Jak naučit děti správně sedět u počítače

V této nelehké době musí děti školou povinné zvládat tzv. distanční výuku. Tedy výuku, která probíhá z domova. Výuka na dálku je realizována přes počítač, takže dítě chtě nechtě stráví u počítače poměrně dost času. Na e-shopu Pro školáky najdete spoustu různých pomůcek pro vaše malé studenty, které jim výuku z domova usnadní. Ovšem nezapomínejte, že jedna z hlavních věcí je, aby děti i dospělí u počítače seděli správně.

I nás dospělé mnohdy trápí bolesti zad, krční páteře, hlavy či únava očí. Přeci jen, sedět několik hodin denně u počítače není jen tak. Naše těla k něčemu takovému rozhodně nebyla stvořena a u dětí to platí dvojnásob, protože se stále vyvíjejí. Měli bychom proto dbát především na jejich správné sezení. Navíc, pokud se již v dětství naučí ty správné návyky, do budoucna se jim to bude hodit

Jak tedy správně sedět?

Nejlepší samozřejmě je, pokud má dítě vlastní stůl a židli, které jsou uzpůsobené jeho věku a výšce. Pokud ale doma máte umístěný jeden hlavní počítač, například v obýváku, u klasického počítačového stolu pro dospělé, můžete alespoň vyzkoušet pár vychytávek, které dětem domácí výuku usnadní.

Pozor na krční páteř

Při sezení na židli by se dítko mělo dotýkat nohama podlahy. Pokud tam nedosáhne, jednoduše využijte podsedák nebo nějaký polštářek. Ruce by rozhodně neměly být natažené tak, že dítě na počítač skoro nedosáhne. Naopak by měly svírat pravý úhel. Asi největší chybou, kterou dělají i dospělí, je neustálé vysunování hlavy příliš dopředu.

Asi to všichni známe, příliš se zabereme do práce nebo na monitor zkrátka špatně vidíme a najednou zjistíme, že jsme na monitoru nalepení skoro jako žvýkačka. Od toho pak přichází problémy s krční páteří a bolestí hlavy. Tohoto by se děti měly rozhodně vyvarovat, stejně jako zaklánění hlavy směrem dolů nebo nahoru. Pokud děti používají notebook, měl by být právě v úrovni očí. Pomoci si můžete třeba knihami, kterými ho vypodložíte do požadované výšky.

Karpály u dětí? Riziko, které podstoupit nechcete

Možná vás to může překvapit, ale i děti mohou mít problémy s karpálními tunely při nesprávném používání myši a klávesnice. Samozřejmě nemusí jít hned přímo o karpály, ale ono takové nepříjemné brnění nebo bolesti také nejsou nic moc. Rozhodně by děti ani dospělí neměli používat výsuvné nožičky u klávesnice, ty jen zbytečně namáhají zápěstí, protože ruce jsou v nepřirozené poloze. Při práci s myší využívejte podložku pod myš s opěrkou na zápěstí. Vyzkoušet můžete i speciální náramek, který zabraňuje nadměrnému zatěžování zápěstí a ruky

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *