_
Zdraví

Jak na podzimní alergie

Procházka parkem v tom nejpohodlnějším svetru zní jako dokonalý způsob, jak strávit sluneční podzimní den, ale když máte rýmu, svědí vás oči a neustále kašlete, není to moc zábavné. Většina lidí si myslí, že jaro s kvetoucími stromy a květinami je nejhorším ročním obdobím pro alergiky, ale když se na podzim ochladí, je to neúnosné.

Hlavním důvodem podzimních alergií je ambrózie. Což je plevel, který roste téměř všude. Je to silný alergen, protože jen 1 rostlina může v sezóně vyprodukovat až 1 miliardu zrn pylu. Dříve ambrózie kvetla od konce srpna do září, ale teď ji můžete vidět i na konci října. Navíc ji nenajdete jen v přírodě, ale i ve městech, protože díky oxidu uhličitému z výfuků aut rychleji roste.

Kromě ambrózie je podzim obdobím i pro vnitřní a venkovní plísně. Plíseň se nachází v hromadách spadaného vlhkého listí, do kterých děti rádi skáčou. Doma ji můžete najít třeba ve sklepě, je proto nezbytné každý den pořádně větrat, nebo si pořídit odvlhčovač.

Jak s alergiemi bojovat?

1. Nejvíce pylu se v ovzduší vyskytuje od rána až do odpoledne. Je tedy doporučeno chodit na procházky až kolem 16:00, v podvečer, nebo po dešti a za chladného počasí, kdy je pylu nejméně.

2. Vyhýbejte se spadanému listí, sekání trávníku, nebo podzimnímu venkovnímu úklidu. Pokud vám ale nic jiného nezbývá, a musíte hrabat listí, nasaďte si masku a rukavice.

3. Nechejte pyl venku, kam patří. V přírodě se pylu nevyhnete, ale abyste si ho nedotáhli domů, noste dlouhé kalhoty, uzavřené boty a čepici. Doma se hned převlékněte a před spaním si umyjte i vlasy, aby se pyl nedostal do ložního prádla.

4. Vysušte všechny stěny v domě, aby se vám tam neobjevila plíseň. Pravidelně perte rohožky v koupelně a ručníky. Pokud používáte zvlhčovač vzduchu, čistěte ho alespoň dvakrát týdně, aby vám plíseň nerostla ve vodní nádržce.

5. Berte léky na alergie s předstihem. Mezi léky, které budete potřebovat, patří antihistaminika, které se dodávají ve formě tablet, sprejů do nosu a očních kapek. Obyčejné solné spreje nebo kapky vám také pomohou.

Autorka článku: Anežka Netočná

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *