_
Zdraví

Co vše umí vitamin C

Věděli jste, že většina živočichů a rostlin si umí vytvářet vitamin C sami a nepotřebují ho do těla nijak přidávat? Bohužel my lidé do této skupiny šťastlivců nepatříme a musíme vitamin C dodávat tělu pomocí stravy a doplňků. A dodávat ho musíme, protože je pro tělo a jeho fungování naprosto nezbytný. Zvyšuje imunitu, stará se o orgány, o naši kůži, o psychickou stránku, o lepší fungování mozku…
Vitamin C je známý také jako kyselina L-askorbová nebo ve zkratce L-300. Pod tímto druhým názvem ho můžete dnes už najít například v některých kosmetických přípravcích, přes které proniká přímo do pokožky. V přirozené formě najdete vitamin C v ovoci a zelenině. A v koncentrované formě je nejlepší v doplňcích stravy s postupným uvolňováním. Například Vitamin C-1000 mg T.R. od českého výrobce doplňků stravy se v těle uvolňuje postupně a je vhodný obden jako prevence, ale především při zátěži. Tedy při zvýšené psychické zátěži, v době zkouškových období studentů, při nemocech, po operacích a podobně.

Co vše umí vitamin C?

Vitamin C je pro tělo z vitamínů nejdůležitější. Tedy minimálně rozsahem toho, co vše zvládne. Funguje jako antioxidant, vstřebává těžké kovy z potravy, vytváří kolagen, zvyšuje funkci mozku a psychickou odolnost.

Antioxidant

Dostatečné množství vitaminu C v těle pomáhá tělu lépe zvládnout alergeny, volné radikály, infekce, těžké kovy. Tělo se tak snáz ubrání nemocem, nebo se naopak rychleji uzdraví. Patří k tomu i rychlejší hojení ran, škrábanců, jizev po operacích apod.

Vitamin C a kolagen

Kolagen potřebujeme, aby nám kůže držela pohromadě a naše vnitřní orgány byly v bezpečí. Bez vitaminu C a pokožky bychom se doslova rozpadli. Vitamin C v těle vytváří kolagen, který zvyšuje kvalitu vlasů, zubů, dásní, pružnost pokožky apod.

Psychika a mozek

Nervová soustava se bez vitaminu C také neobejde. S dostatečným přísunem vitaminu C mozek lépe a rychleji funguje a psychika je více v rovnováze, zvládneme víc stresu.

Kde najdeme vitamin C

Jistě víte, že vitamin C je ve všech citrusových plodech a v mnoha dalším ovoci a zelenině. Například v brokolici. Najdete ho také v játrech hovězích, vepřových i kuřecích. Vitamin C je ale například také v křenu nebo v koření – ve skořici, kmínu, majoránce v muškátovém oříšku… V době viróz, při náročném povolání, v nemocech nebo po operacích je lepší přidávat vitamin C i v podobě doplňků stravy. Máte tak jistotu, že pokryjete celou potřebu svého těla a psychiky.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *