_
Bydlení

Budiž světlo!

Ani sebelepší nábytek a ultra moderní domácí spotřebiče nejsou tak důležité, jako správné osvětlení. Potmě bychom se jen těžko v bytě orientovali a doby, kdy naši předci vystačili s petrolejkou, jsou dávno pryč. Dnes si můžeme vybírat z nejrůznějších druhů svítidel a zkombinovat je tak, aby skvěle podtrhly celkový styl našeho bydlení.

Zavedené e-shopy, jako například www.spectrum.cz, nabízejí na jednom místě kvalitní lustry, stojací lampy, stolní lampičky, stejně jako svítidla nástěnná, či stropní, a to v mnoha stylech a provedeních. Velmi oblíbené jsou i LED pásky nebo lištové systémy. Samostatnou kapitolu při zařizování domova tvoří svítidla do chodeb, na schodiště a do koupelny. Máme-li dům, nesmíme zapomínat ani na venkovní osvětlení. I v této kategorii je z čeho vybírat.

Svítidla vybírejme s rozmyslem

Když si zařizujeme bydlení, řada z nás se těší na vysněný nábytek a elektrospotřebiče. Správné osvětlení je stále tak trochu pověstnou Popelkou. To je ovšem velká chyba! Platí několik jednoduchých pravidel, která bychom měli při výběru svítidel dodržovat. V první řadě záleží na velikosti jednotlivých místností, na jejich členění a na tom, kolik v nich trávíme času a čemu se tu věnujeme.

Lustr uprostřed velkého obýváku nevydá tolik světla, abychom si nekazili oči při čtení v křesle v rohu místnosti. Proto je dobré skutečně s rozmyslem zkombinovat jednotlivé druhy osvětlení tak, abychom umělým světlem pokryli co největší plochu. Mysleme i na to, že lampy, lustry nebo nábytkové osvětlení plní rovněž funkci estetickou. K velmi žádaným patří nyní skandinávský styl bydlení, a tomu se podřídili i výrobci svítidel.

Podle toho, jaké rozsvítíme světlo, navodíme žádoucí atmosféru. Při vaření chceme dobře vidět na práci, večer toužíme po klidu při intimním osvětlení. Od domova očekáváme soukromí, chceme se tu cítit dobře. Proto bychom si měli rozmyslet, kam přijde světlo přímé a kam rozptýlené. To platí i pro studenější tón světla, který ne každému vyhovuje.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *