_
Zdraví

7DTD – 7 Days to Die: proč hru milujeme

V prosinci roku 2013 spatřila světlo světa, nebo respektive, dostala se k rukám hráčů, survivalová hra 7 Days to Die, zkráceně 7DTD. Hra ze světa po apokalypse, kdy svět obydleli především zombíci, a vy se musíte snažit přežít. Každý sedmý den vás pak čeká krvavá noc, kdy na vás útočí vše „živě neživé“ a pokud nemáte dobrý úkryt a zbraně, nemáte šanci.

U hry se dají strávit stovky a klidně i tisíce hodin. Můžete ji hrát sami, s rodinou, s kamarády, s cizími lidmi. Na samotném začátku se ocitnete někde v prostoru vygenerované země s pár základními věcmi pro přežití. Abyste přečkali první den i ty další, musíte prohledávat odpadky, auta u cesty, domy… A z nalezených nebo sesbíraných materiálů si vyrobit další věci. Za vše dostáváte XP body, které vás posouvají na další levely. Za každý level dostáváte spešl bodíky pro nákup dovedností, vylepšování své životnosti a dalšího.

Hra je i po všech těch letech ve verzi Alfa. To znamená, že ještě není oficiálně dokončená, vývojáři na ní nadále pracují. Ale postupně pouští do světa vylepšené verze. Na konci loňského roku se fanoušci dočkali verze Alfa 17,1, která přinesla hromadu vylepšení, i nějaké ty „ztráty“ oblíbených minulých možností. Například poklady ze zabitých zombíků v nejnovější verzi vypadnou jen občas. Spíše zřídka. Ale nejnovější verze hry má víc pozitiv, jak negativ.

Na 7DTD je úžasné, kolik možností a forem hraní nabízí. Můžete si vybrat, jestli použijete už připravený svět, viz mapa u článku, nebo si necháte vygenerovat náhodný svět, ve kterém netušíte, co vás čeká. Vyberete si, kde budete bydlet. Jestli se zabydlíte už v postaveném domě nebo si vybudujete vlastní pevnost. Je na vás, jakou zvolíte taktiku pro krvavé noci apod. Na začátku si můžete nastavit obtížnost hry. Jestli chcete, aby zombíci běhali, kolik jich má přijít najednou o krvavé noci, jak často má padat balík s dárky pro přežití z letadla, typ hry (víc hledání, nebo víc boje…) a další.

My hrajeme hru průběžně všichni, celá rodina. Nastavení na lehčí obtížnost, s pouze chodícími zombíky. Osobně nepotřebuji zažívat při relaxaci, kterou pro mě hraní her je, stále nějaké infarktové stavy. I tak si občas hra něco připraví, třeba šok během poklidného průzkumu staveniště, který uvidíte po 20. minutě videa na Youtube https://www.youtube.com/watch?v=UAbH9D5TUEA.

Hra se dá koupit všude možně a hrát přes herní platformu Steam. Je škoda, že skvělá grafika vyžaduje lepší počítačové vybavení. Aktuálně 7DTD hrajeme jen na nejnovějším letošním PC, na starších s horší grafickou kartou se hra docela dost seká nebo nejde spustit vůbec. Investice do hry jsme nelitovali ani na chvíli. 7DTD je jedna z našich nejoblíbenějších her vůbec a je celkově nejhranější a nejdéle hranou hrou u nás doma.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *