_
Rady

5x dobré rady nad zlato

Všichni jsme byli mnohdy postaveni před situaci, kdy jsme si nevěděli rady. Vyskytl se problém a jak z něj ven. V takovém případě hledáme poučení buď v nejrůznějších knihách, nebo časopisech, ale mnohdy se uchylujeme o rady ke zkušenějším lidem, kteří poskytnou zpravidla jednoduché a léty prověřené tipy, jak na náš případný problém.

Babské rady, tipy a návody bývají zpravidla ty nejúčinnější. Zde přikládáme pro inspiraci některé, které se mohou v běžném životě často hodit.

1. Jak pečovat o šperky, aby byly stále krásné i po dlouhá léta
Existuje spousta rad a návodů, jak pečovat o rodinné šperky, aby byly stále krásné a neztrácely lesk. Lze je shrnout do následujících bodů. Vyhýbejte se chemikáliím. Mohou narušit povrch šperků a způsobí ztrátu lesku. Pokud už chemikálie používáte, odložte raději šperky stranou. Stejně, jako slunce a vyšší teploty opotřebovávají naši pokožku, mohou změnit barvu a kvalitu kamenů zasazených ve špercích. Pravidelně své šperky čistěte. Velmi oblíbené jsou ultrazvukové čističe. S těmi ale opatrně. Mohou rozrušit některé spoje mezi kameny a kovem. Použijte raději klasiku – teplou vodu a mýdlo (bez přídavků chemických čistidel). Bližší informace ohledně péče o šperky naleznete v článku Tipy, jak správně pečovat o šperky, aby vám vydržely dlouhá léta.

2. Jak pěstovat levanduli
Toužíte po nezaměnitelné atmosféře Provence na vaší zahradě. Stačí k tomu jediné. Zasaďte si levanduli. Pěstování je poměrně jednoduché, pokud se budete držet následujících rad. Semínka levandule si na jaře vysadíte do truhlíků za oknem. Vzrostlé sazenice pak v květnu nebo červnu přesaďte na záhon. Ideální je prosluněné místo se suchou vápenitou půdou. Během roku není třeba nějaké zvláštní péče. Levandule nevyžaduje dokonce ani pravidelné zalévání. Vydatná zálivka jí dokonce škodí. Pokud chcete mít bohaté trsy, na jaře zastřihněte nové výhonky, aby rostlina neinvestovala energii do potencionálních semen, ale pěkně se rozrůstala. Množí se buď pomocí semen, nebo řízkováním dřevitých částí stonků zhruba v dubnu. Kuriózní je, že ač je levandule rostlina slunečného jihu, je mrazuvzdorná a přežije venku na záhoně i naše chladné či mrazivé zimní počasí. Podrobnější návod na pěstování a využití této voňavé bylinky je uveden v článku Jak pěstovat levanduli?

3. Jak přestat s kouřením
Kouření. Jeden z nejrozšířenějších zlozvyků, jehož následky trpí snad nejvíce lidí na světě. Mnoho lidí se pokouší tohoto zlozvyku zbavit. Ale snad právě u kouření je to úkol vpravdě sisyfovský. Vyžaduje silnou vůli a mnohdy se setkává s nezdarem. Právě zde se hodí nejrůznější tipy, triky a rady, které nám mohou alespoň trochu pomoci. Nejdůležitější je najít si za cigarety nějakou náhradu. U mnohých jedinců to bývá jídlo, které konzumují a eliminují tím stres způsobený chybějící cigaretou. Bohužel to vede k nežádoucímu nárůstu hmotnosti. Použijte žvýkačky nebo zeleninu. Uklidní to a neztloustnete. K tomu pijte vodu, protože ta tlumí chuť na cigaretu. Stejně, jako hluboké dýchání. Jako mentální pomůcka jsou ideální obrázky lidí a orgánů trpících následky přílišného kouření. Nic tak neznechutí kouření, jako fotografie černých plic. Pro další inspiraci, jak přestat s kouřením, nahlédněte do článku Nejlepší rady, jak přestat s kouřením.

4. Jak si vyrobit domácí zmrzlinu
V letním období, kdy nás trápí horko, je kromě studeného pití nejlepší prostředkem k ochlazení zmrzlina. Je možné ponořit se do mrazáku v obchodě a vybrat si hotovou zmrzlinu podle vlastní chuti. Správnou zábavou a možností, jak si zmrzlinu užít ještě víc, je její domácí výroba. Lze si vyrobit jak klasickou smetanovou či tvarohovou, tak i osvěžující vodovou. V létě je k dispozici na zahrádkách spousta ovoce, které nám na domácí pochutinu poskytne základ. Zbytek surovin potřebných k výrobě zmrzliny + podrobné rady, jak na to, si prostudujte v článku 6 snadných receptů na výrobu domácí zmrzliny a nanuků.

5. Potraviny pro sport a běhání zvláště
Krásné letní dny jsou přímo jako stvořené k pobytu v přírodě a sportování na čerstvém vzduchu. Mnohdy ale zanedbáváme přípravu na fyzický výkon, což má za následek přílišnou únavu, dehydrataci a zdravotní komplikace. Přitom stačí tak málo. Přibalit si do příručního batůžku potraviny, které vás zásobí energií a tekutinami po nezbytně nutnou dobu. Mezi ně patří například vodní meloun. Díky vysokému obsahu vody a sladké chuti je ideální pro doplňování tekutin a živin bez nadměrného příjmu kalorií.

Jako příjemná a lehká náhrada energetických nápojů slouží mimo jiné i zelený čaj. Je účinný antioxidant a stimuluje tělo k vyššímu výkonu. Chraňte pokožku. Napomůže tomu například konzumace mandlí, které obsahují vitamín E. Navíc se z nich uvolňuje hořčík zabraňující svalovým křečím. Jezte kvalitní jogurty. Při častější konzumaci mastného nebo grilovaného masa a nejrůznějších dresingů je naše střevo vystaveno riziku průjmových onemocnění nebo zánětů. Jogurt pomůže obnovit přirozenou střevní mikroflóru a tělo je tak schopno opět své obvyklé zátěže. Detailnější přehled potravin vhodných pro fyzickou zátěž v horkých letních dnech si můžete prohlédnout v článku Pět potravin, na které by neměli sportovci v létě zapomínat.

Autorka článku: Martina Šlejtrová

Jeden komentář

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *